czwartek, 31 sierpnia 2023

Rzadki storczyk

Początek sierpnia w lasach Pogórza Dynowskiego to raczej okres zbioru grzybów niż stwierdzenia kwitnących roślin, szczególnie w ciemnych i ubogich w runo siedliskach grabowo – bukowych, a tym bardziej jodłowych. Jednak takie miejsca mogą nas zaskoczyć występowaniem rzadkich roślin. Do nich należy jeden z polskich chronionych storczyków. Rozpoczyna kwitnienie na początku sierpnia i jeśli nie zostanie zgryziony przez jeleniowate, można go spotkać w takiej fazie aż do końca miesiąca. Nie należy też do łatwych w znalezieniu, choć może być okazały wielkością, to kolorystycznie sama nazwa gatunkowa określa go jednoznacznie. Nie można było zdecydowanie wytypować siedlisk, gdzie on mógł występować, stwierdzenie na pogórzu tych storczyków to raczej przypadek. W czterech podobnie zacienionych, dość wilgotnych i eutroficznych siedliskach zinwentaryzowałem 131 pędów. Najokazalsze kruszczyki sine (Epipactis purpurata) rosły w dość jasnym siedlisku Drohobyczka Sikorówka, a najsłabsze z zamierającymi stożkami wzrostu, w ciemnym, jodłowym skraju potoku na Wybrzeżu. Gatunek podlega ochronie ścisłej, posiada status R - rzadki, potencjalnie zagrożony wymarciem.

Kruszczyk siny (Epipactis purpurata)
 
Kruszczyk siny (Epipactis purpurata)
 w bukowym młodniku mocno ocienionym
 
Kruszczyk siny (Epipactis purpurata)
 siedlisko z najokazalszymi storczykami

Kruszczyk siny (Epipactis purpurata) kwiatostan

Kruszczyk siny (Epipactis purpurata)  
kwiatostan zgryziony  przez jeleniowate

Wykres liczebności w czterech siedliskach

Siedliska występowania kruszczyka sinego.
 

 
 

 

 

 

 

Ostrożeń siwy w rezerwacie Broduszurki

To już kolejny ostrożeń z rezerwatu Broduszurki. Pora kwitnienia to koniec lipca i jest nie do pomylenia z ostrożeniem łąkowym, który kwitnie w maju. Ponadto różni się od niego pokrojem i kolorem liści. Jest o tej porze roku ciekawym uzupełnieniem masowo kwitnących na żółto tojeści. Ostrożeń siwy kwitnie w południowej części torfowych łąk i jest często odwiedzany przez owady. Jest raczej rzadko spotykany na pogórzu. Siedlisko wskazuje na wysokie wymagania wodne, które w tym rezerwacie z każdym rokiem się pogarszają.

 
Ostrożeń siwy (Cirsium canum) w fazie pąka i rozwiniętego koszyczka

Ostrożeń siwy (Cirsium canum), koszyczek i owocostany

Ostrożeń siwy (Cirsium canum), pokrój rośliny
 
Ostrożeń siwy (Cirsium canum), ulistniona łodyga
 


 

 

 

 

niedziela, 20 sierpnia 2023

Lipcowe Połoniny

Szata roślinna Połoniny Caryńskiej zmienia się dość dynamicznie a ogranicza ją krótki okres wegetacyjny i niezwykle kapryśna pogoda. Rzadkie rośliny można spotkać idąc szlakiem z Brzegów Górnych do Ustrzyk Górnych. Pogoda w tym dniu dopisała, a wczesne wejście na grań umożliwiło zrobienie kilku ciekawych zdjęć z Kruchego Wierchu. Tam też można usiąść na ławeczkach, wypić kawę i nacieszyć oczy niespotykanymi widokami. A już widok na samym wierchu pięknej rośliny-kwitnącej lilii złotogłów, był wielkim zaskoczeniem.

Goździk skupiony (Dianthus compactus)

Szarota leśna (Gnaphalium sylvaticum)

Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum)

Pępawa wielkokwiatowa (Crepis conyzifolia)

Lilia złotogłów (Lilium martagon)

Połonina Caryńska, widok na Kruchy Wierch



  

wtorek, 15 sierpnia 2023

Zioła i kwiaty na 15 sierpnia

Kolejny już bukiet wykonany z roślin, tym razem przywiezionych z Podkarpacia. Pochodzą z naszego ogrodu. Tradycyjnie zostały poświęcone i warto przytoczyć cytat z dzisiejszej uroczystości:

"Pobłogosław † przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt"


Bukiet wykonany z roślin z Podkarpacia. 


Skład gatunkowy:
owies zwyczajny - Avena sativa
czosnek pospolity - Allium sativum
kalina koralowa - Viburnum opulus
winorośl właściwa typowa - Vitis vinifera
leszczyna pospolita - Corylus avellana
pigwa pospolita - Cydonia oblonga
parczelina trójlistkowa -  Ptelea trifoliata
barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium
skwarota szorstka - Heliopsis scabra*
sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum

* skwarota szorstka to inaczej heliopsis słoneczny, heliopsis szorstki, słoneczniczek szorstki, słoneczniczek zwyczajny