niedziela, 30 maja 2021

Ozorka zielona z Nienadowej?

 W ubiegłym roku znalazłem nowe stanowisko kilku storczyków. Były w fazie pąków, więc nie było pewności dokładnego oznaczenia rośliny. W tym roku ponownie zinwentaryzowałem siedlisko i z pomocą kolegów z bio-forum próbowaliśmy oznaczyć gatunek storczyka. Na murawie kserotermicznej znalazłem w 4 miejscach 11+3+2+8 czyli razem 24 storczyki. Rośliny były tak mocne, że na początku rozwoju przypominały ozorkę zieloną Coeloglossum viride, która jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Jest rzadkością na Pogórzu Dynowskim. Znalezione siedlisko to bogata murawa nawapienna jednak z dość częstymi podkolanami białymi  Platanthera bifolia. 

 Siedlisko storczyka na murawie kserotermicznej

Podkolan biały (Platanthera bifolia)

Podkolan biały (Platanthera bifolia)

niedziela, 16 maja 2021

Majowe rośliny Józefowa

 Pojawiają się nowe rośliny, więc nad Józefowem zawsze można znaleźć coś ciekawego. Woda z zalanej łąki wróciła do stawu i poziom obniża się, odsłaniając zalane wcześniej rośliny. Kwitną turzyce i udało mi się, w tym siedlisku oznaczyć 7 ich gatunków. Natomiast przekwitły już zawilce gajowe i rośliny aspektu wiosennego.

Czworolist pospolity (Paris quadrifolia)

Fiołek błotny (Viola palustris)

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Turzyca prosowata (Carex panicea)

Kuklik zwisły (Geum rivale)

 

czwartek, 13 maja 2021

Znad Biebrzy i Narwi

 Trzy dni słonecznej  pogody i sporo ciekawych roślin. Tym razem wycieczka motocyklowa Białystok, Wizna, Osowiec, Białystok. Łąki nad Narwią w okolicy Grądy-Woniecko żółte od mniszka i białe od rzeżuchy. W Biebrzańskim Parku Narodowym pełnia kwitnienia turzyc i wełnianek i nawet trafiła się szachownica kostkowata!  W rezerwacie Kulikówka paprocie jeszcze w pastorałach. Na szczęście  wody jest sporo, jak nigdy w poprzednich latach.  

Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis)

Wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum)

Turzyca tunikowa (Carex appropinquata)

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)


Pióropusznik strusi ( Matteuccia struthiopteris)

Pióropusznik strusi - pastorały ( Matteuccia struthiopteris)

Zalane łąki przy wieży w Laskowcu – Zajkach. 






niedziela, 9 maja 2021

9 maja 2021 r

 Pierwszy dzień maja z wyraźnie dobrą pogodą i od razu widać rośliny, które wreszcie nadrabiają zaległości w wegetacji. Chłodne noce i dni hamują nadal rozwój nawet kasztanowca, który dopiero rozwija pąki kwiatowe i liściowe. Jak na warunki pogodowe Podlasia parę dni z opadami, to dobry znak dla poprawy poziomu wód gruntowych. Wilgotna łąka na Józefowie pokazuje w jakiej fazie rozwoju znajdują się rośliny.

Turzyca prosowata (Carex panicea)

Jaskier ostry (Ranunculus acris)

Kukułka szerokolistna  (Dactylorhiza majalis)

Czworolist pospolity (Paris quadrifolia)

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus)

Czeremcha zwyczajna (Padus avium)