piątek, 22 października 2021

Kwitnące rośliny w październiku

 Prowadzona ekstensywna gospodarka na małych poletkach, ratuje murawy kserotermiczne przed zarastaniem krzewami i drzewami. Wystarczy jeden zbiór siana, by zachować odwieczny charakter tych pól. Pozostało niewiele już takich miejsc. Wzgórze Konik to już ostanie łąki tak wysoko położone nad Dubieckiem. Ponownie tu zakwitły typowe dla takich miejsc rośliny.

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)

Jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) 
i brodawnik zwyczajny ( Leontodon hispidus)

Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris)

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus)

Starzec jakubek (Senecio jacobaea)

Lebiodka pospolita ( Origanum vulgare)

Nakwietnik trębacz (Oecanthus pellucens)

to owad, który do niedawna posiadał kategorię EX - gatunek wymarły. W gminie Dubiecko jest to pierwsze stwierdzenie tego ciekawego, południowego owada, który rozpoczął ekspansję na północ Europy. "Śpiewa" podobnie do pasikonika ale łatwo ich odróżnić a nawet sfotografować i nagrać film.






wtorek, 19 października 2021

Jesienne owoce z Pogórza Przemyskiego

 Październik to okres fenologiczny w którym rośliny można łatwo rozpoznawać po charakterystycznych owocach. Szczególnie widoczne są drzewa i krzewy południowych skłonów, gdzie słońce najmocniej i najdłużej świeci. Takimi roślinami są róże, głogi, śliwy, kaliny, które niezwykle ekspansywnie zajmują porzucone przez rolników pola. To etap przejściowy przed pojawieniem się drzew, najczęściej brzóz i olch. Taka gwałtowna sukcesja postępuje od 1990 roku i wzgórze Kopek nad Dubieckiem znika już w gęstym zadrzewieniu. 

Róża dzika (Rosa canina)

Dereń świdwa (Cornus sanguinea)

Jabłoń domowa (Malus domestica)*

Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Śliwa tarnina (Prunus spinosa)

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)

Trzmielina zwyczajna (Euonymus europaea)


* siewki jabłoni porastające tarasy dawnych pól uprawnych, to doskonałe źródło pokarmu nie tylko dla dzików i saren. Rok 2021 to obfite owocowanie jabłoni, orzechów włoskich i leszczyn. Nasiona tych drzew i krzewów są często podkradane z ogrodów przez sójki i gawrony, a następnie roznoszone i ukrywane po okolicznych tarasach. Zapomniane, wyrastają na spore drzewa wydając owoce. Często można tam spotkać popielice i orzesznice, a nawet borsuki które nie pogardzą takim pokarmem.