niedziela, 18 kwietnia 2021

Nasyp kolejowy w Ignatkach

Kilka dni z ciepłymi nocami wystarczyły na pojawienie się nowych roślin. W okolicy nasypu kolejowego w m. Ignatki oprócz godów żaby moczarowej i traszki zwyczajnej, biało i niebiesko od zawilca gajowego i przylaszczki pospolitej.  Znalazłem jak zwykle nowe stanowiska kilku roślin jak choćby kokoryczy przy samym torowisku.


Kokorycz pusta (Corydalis cava)
 
Złoć żółta (Gagea lutea)

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) z rusałką pawik (Aglais io)
i rusałkami ceik (Polygonia c-album)

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)

Gody traszki zwyczajnej(Lissotriton vulgaris) 
a na drugim planie samiec żaby moczarowej (Rana arvalis)
 

 

sobota, 10 kwietnia 2021

Wczesna wiosna

 Za parę dni połowa kwietnia a wiosna nad stawem Józefowo ledwo widoczna. Pojawiły się pierwsze zwiastuny, jednak nie tak okazałe, jak w poprzednich latach o tej porze roku. Choć staw pełny wody to rośliny już potrzebują nowych opadów, najlepiej ciepłego deszczu. Najokazalsze są jak zwykle turzyce sztywne, które są dominującym gatunkiem w tym siedlisku. Natomiast żurawie, puszczyki i kaczki krzyżówki wysiadują już jajka. Nie czekają też na lepszą pogodę żaby moczarowe, od których staw aż kipi, z charakterystycznym głosem tych płazów przypominającym gotującą się zupę.

Turzyca sztywna (Carex elata) w fazie kwitnienia

Kosmatka owłosiona ( Luzula pilosa)

Okrężnica bagienna (Hottonia palustris)

Podbiał pospolity (Tussilago farfara)

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Żaba moczarowa (Rana arvalis) to niezawodny płaz tego siedliska, coraz liczniejszy w tym stawie. Liczebnie prawie dorównuje mu traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris).