sobota, 25 lipca 2020

Murawy w Haćkach

Polodowcowe kemy to miejsce występowania rzadkich muraw kserotermicznych. Siedliska takie znajdują się w Haćkach, staram się odwiedzać je przynajmniej kilka razy w roku. Jest to miejsce występowania wielu rzadkich roślin. Koniec lipca to najlepsza pora do obserwacji łanów goździka kartuzka, widok robi wrażenie. Na tym samym terenie znajduje się kilka kemów uformowanych w charakterystyczne pagórki. Zachęcam do odwiedzenia.

 Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum)

 Przetacznik pagórkowy (Veronica teucrium)

 Dzwonek skupiony (Campanula glomerata)

 Traganek pęcherzykowaty (Astragalus cicer)

 Biedrzeniec wielki (Pimpinella major) i kilka strojnic baldaszkówek (Graphosoma italicum)

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), dalej widoczny kem

piątek, 24 lipca 2020

Lipiennik Loesela

Porządkując zdjęcia zawsze można coś znaleźć i pokazać nowego. Jak wcześniej pisałem, monitoring stanowisk lipiennika Loesela okazał się niezapomnianą przygodą, absorbującą wolontariuszy liczących tę rzadką roślinę. Środowisko, w jakim występuje jest niezwykle trudne do poruszania się, a poszukiwanie tej roślinki w gąszczu innych, też zielonych roślin jest nie lada wyczynem! Lipiennik najczęściej występował pojedynczo, choć w jednym przypadku na kępie mchów naliczyłem 32 storczyki. Roślin w fazie generatywnej było kilka, ale na szczęście pozostałe storczyki były wegetatywne i juwenilne, co dobrze wróży na przyszłość. Dopiero w siódmym roku życia roślina kwitnie.
  
    Ostrowie

Ostrowie

Szuszalewo

Szuszalewo

Szuszalewo

sobota, 11 lipca 2020

Szuszalewo

Lipiec to czas na monitoring powierzchni kontrolnych w górnym basenie Biebrzy. W tym roku w ramach wolontariatu mogłem pomóc w ciężkiej pracy botaników z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Okazja rzadka, bo liczyliśmy lipiennika Loesela. Wysiłek i dokuczające ślepce nie miały znaczenia w porównaniu w bogactwem roślin i pięknych miejsc jakie mogłem zobaczyć.

Lipiennik Loesela (Liparis Loeselii)

 Gnidosz królewski (Pedicularis sceptrum-carolinum)

 Gnidosz błotny (Pedicularis palustris) 

Kruszczyk błotny (Epipactis palustris)

Panorama jednej z kilku powierzchni kontrolnych torfowisk niskich w okolicy Szuszalewa.