wtorek, 30 lipca 2019

Białystok, okolice Nowego Miasta

Jak podaje klucz, Hieracium to jeden najtrudniejszych rodzajów do oznaczenia,  jastrzębiec baldaszkowaty pozwala się jednak dość dobrze oznaczyć. Stanowisko nietypowe, rośnie na zboczu nasypu kolejowego w dość zacienionym miejscu. Kilkadziesiąt roślin, mocno pochylonych silnym opadem deszczu.  Na terenie ruderalnym pojawiła się także portulaka, kilkanaście roślin. Rośliny trafiły na żyzną i wilgotną glebę, widać to po intensywnym wzroście a raczej pokładaniu się po glebie. Jastrzębiec rósł na Bażantarni natomiast portulaka przy Trasnportowej/Pętla. 
 
Jastrzębiec baldaszkowaty (Hieracium umbellatum)

Portulaka pospolita typowa (Portulaca oleracea)

niedziela, 28 lipca 2019

Rośliny okolic Dubiecka

I jeszcze parę nowych roślin z mojej kolekcji. Wszystkie sfotografowałem w okolicach Dubiecka. Część rośnie na Pogórzu Przemyskim a cześć na Pogórzu Dynowskim.

Bniec czerwony (Melandrium rubrum)

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum)

Żywokost bulwiasty (Symphytum tuberosum)

 Żywokost sercowaty (Symphytum cordatum)

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum)

Sałatnica leśna (Aposeris foetida)

Kozłek całolistny (Valeriana simplicifolia)

Jasnota biała (Lamium album)

Tojeść z Dojlid

Na byłym stawie rybnym tojeść zdominowała fitocenozę w prawie w 100%. W żółtym łanie tojeści gdzieniegdzie krwawnica pospolita. Dojlidy to często odwiedzane miejsce nie tylko przez botaników.
 Tojeść pospolita  (Lysimachia vulgaris)

sobota, 27 lipca 2019

Goryczka z Połonin

Ciekawe spotkanie z goryczką na Połoninie Caryńskiej w Bieszczadach. Choć okazało się, że jest tam sporo tych roślin i to zaraz przy szlaku. 
Goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea)