sobota, 19 października 2019

Czarcikęsik


Pogoda wyjątkowa jak na tę porę roku. Bardzo sucho, ciepło i słonecznie. Wycieczka na łąki doliny Biebrzy okazała się wyjątkowo udana. Sporo ptaków (w tym dwa bekasy kszyki), tworzące się rudle saren oraz piękny łoś, łopatacz. Ale odkrycie dwóch nowych stanowisk czarcikęsika, to jak dla mnie wielka sensacja. Użytkowanie kośne tych łąk przynosi wyraźne korzyści  w utrzymaniu przekształconego rolniczo, ale bardzo potrzebnego stanu roślinności. Brak koszenia to sukcesja trzciny pospolitej a następnie drzew, wierzby i olszy. Kilka roślin dość późno kwitnących, jak na tę porę roku.
 
Czarcikęsik Kluka (Succisella inflexa)
 
Ostróżeczka polna (Consolida regalis)
 
Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi)
 
Maruna bezwonna (Matricaria perforata)

Trzcina pospolita (Phragmites australis)

 Szuwar trzcinowy nad Biebrzą. Wybielone słońcem zeszłoroczne pędy trzciny tworzą białe łany na tle tegorocznych brązowych roślin. Brak opadów, niski poziom wód, mała wilgotność na poziomie gruntu, skutkuje dużą trwałością zeszłorocznych pędów.

piątek, 16 sierpnia 2019

Czarcikęs

Na łące wilgotnej, po pierwszym pokosie, odkryłem jedno stanowisko czarcikęsa łąkowego. Roślina na pierwszy rzut oka przypomina pospolitą w tym siedlisku świerzbnicę, jednak pokrój rośliny i zupełnie inny kwiatostan umożliwił oznaczenie tego nowego taksonomu.
 
  Czarcikęs łąkowy (Succisa pratensis)
 
  Po ostatnich opadach pojawiło sporo stałych "bywalców" Józefowa, jak:
groszek łąkowy (Lathyrus pratensis),
 
przytulia bagienna (Galium uliginosum)

 
 

poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Wieczorne rośliny

Wieczorny pobyt nad łąkami Józefowa to odkrycie nowego stanowiska omanu na świeżej łące. To podrost po pierwszym pokosie zebranego siana, łąka uprawiana ekstensywnie z ładnie zachowaną roślinnością pierwotną.
Oman łąkowy (Inula britannica)

Koniczyna białoróżowa (Trifolium hybridum) 

piątek, 2 sierpnia 2019

Józefowo

Józefowo to miejsce fitosocjologicznie tak zmienne, że występuje na obszarze 3 ha murawa i jednocześnie szuwar wielkoturzycowy. Cztery rośliny charakterystyczne dla tego miejsca ekstensywnego użytkowania. Rośliny murawy po pierwszym pokosie i jeszcze przed wypasem.
 
Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana)

Karbieniec pospolity (Lycopus europaeus)

Tarczyca pospolita (Scutellaria galericulata)

wtorek, 30 lipca 2019

Białystok, okolice Nowego Miasta

Jak podaje klucz, Hieracium to jeden najtrudniejszych rodzajów do oznaczenia,  jastrzębiec baldaszkowaty pozwala się jednak dość dobrze oznaczyć. Stanowisko nietypowe, rośnie na zboczu nasypu kolejowego w dość zacienionym miejscu. Kilkadziesiąt roślin, mocno pochylonych silnym opadem deszczu.  Na terenie ruderalnym pojawiła się także portulaka, kilkanaście roślin. Rośliny trafiły na żyzną i wilgotną glebę, widać to po intensywnym wzroście a raczej pokładaniu się po glebie. Jastrzębiec rósł na Bażantarni natomiast portulaka przy Trasnportowej/Pętla. 
 
Jastrzębiec baldaszkowaty (Hieracium umbellatum)

Portulaka pospolita typowa (Portulaca oleracea)

niedziela, 28 lipca 2019

Rośliny okolic Dubiecka

I jeszcze parę nowych roślin z mojej kolekcji. Wszystkie sfotografowałem w okolicach Dubiecka. Część rośnie na Pogórzu Przemyskim a cześć na Pogórzu Dynowskim.

Bniec czerwony (Melandrium rubrum)

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum)

Żywokost bulwiasty (Symphytum tuberosum)

 Żywokost sercowaty (Symphytum cordatum)

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum)

Sałatnica leśna (Aposeris foetida)

Kozłek całolistny (Valeriana simplicifolia)

Jasnota biała (Lamium album)

Tojeść z Dojlid

Na byłym stawie rybnym tojeść zdominowała fitocenozę w prawie w 100%. W żółtym łanie tojeści gdzieniegdzie krwawnica pospolita. Dojlidy to często odwiedzane miejsce nie tylko przez botaników.
 Tojeść pospolita  (Lysimachia vulgaris)

sobota, 27 lipca 2019

Goryczka z Połonin

Ciekawe spotkanie z goryczką na Połoninie Caryńskiej w Bieszczadach. Choć okazało się, że jest tam sporo tych roślin i to zaraz przy szlaku. 
Goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea)